Selectie Cannes 2016 bekend

donderdag, 14 april 2016


IN COMPETITION

Opening Film

Woody ALLEN (USA) CAFÉ SOCIETY Out of Comp.

***

Maren ADE (Germany) TONI ERDMANN

Pedro ALMODÓVAR (Spain) JULIETA

Andrea ARNOLD (United-Kingdom) AMERICAN HONEY

Olivier ASSAYAS (France) PERSONAL SHOPPER

Jean-Pierre DARDENNE, Luc DARDENNE (Belgium) LA FILLE INCONNUE

Xavier DOLAN (Canada) JUSTE LA FIN DU MONDE (IT'S ONLY THE END OF THE WORLD)

Bruno DUMONT (France) MA LOUTE (SLACK BAY)

Nicole GARCIA (France) MAL DE PIERRES

Alain GUIRAUDIE (France) RESTER VERTICAL

Jim JARMUSCH (USA) PATERSON

Kleber MENDONÇA FILHO (Brazil) AQUARIUS

Ken LOACH (United-Kingdom) I, DANIEL BLAKE

Brillante MENDOZA (Philippines) MA' ROSA

Cristian MUNGIU (Romania) BACALAUREAT

Jeff NICHOLS (USA) LOVING

PARK Chan-Wook (South Korea) AGASSI
(THE HANDMAIDEN)

Sean PENN (USA) THE LAST FACE

Cristi PUIU (Romania) SIERANEVADA

Paul VERHOEVEN (Netherlands) ELLE

Nicolas WINDING REFN (Denmark) THE NEON DEMON




UN CERTAIN REGARD

Behnam BEHZADI (Iran) VAROONEGI
(INVERSION)

BOO Junfeng (Singapore) APPRENTICE

Delphine COULIN, Muriel COULIN (France) VOIR DU PAYS
(THE STOPOVER)

Stéphanie DI GIUSTO (France) LA DANSEUSE
(THE DANCER) 1st film

Mohamed DIAB (Egypt) ESHTEBAK
(CLASH)

Michael DUDOK DE WIT (Netherlands) LA TORTUE ROUGE
(RED TURTLE) 1st film

FUKADA Kôji (Japan) FUCHI NI TATSU
(HARMONIUM)

Maha HAJ (Israel) OMOR SHAKHSIYA
(PERSONAL AFFAIRS) 1st film

Eran KOLIRIN (Israel) ME’EVER LAHARIM VEHAGVAOT
(BEYOND THE MOUNTAINS AND HILLS)

KORE-EDA Hirokazu (Japan) AFTER THE STORM

Juho KUOSMANEN (Finland) HYMYILEVÄ MIES
(THE HAPPIEST DAY IN THE LIFE OF OLLI MÄKI) 1st film

Francisco MÁRQUEZ, Andrea TESTA (Argentina) LA LARGA NOCHE DE FRANCISCO SANCTIS
(FRANCISCO SANCTIS'S LONG NIGHT) 1st film

Bogdan MIRICA (Romania) CAINI
(DOGS) 1st film

Stefano MORDINI (Italy) PERICLE IL NERO

Michael O’SHEA (USA) THE TRANSFIGURATION 1st film

Matt ROSS (USA) CAPTAIN FANTASTIC

Kirill SEREBRENNIKOV (Russia) UCHENIK
(THE STUDENT)




OUT OF COMPETITION


Shane BLACK (USA) THE NICE GUYS

Jodie FOSTER (USA) MONEY MONSTER

NA Hong-Jin (South Korea) GOKSUNG

Steven SPIELBERG (USA) DISNEY’S THE BFG




MIDNIGHT SCREENINGS


Jim JARMUSCH (USA) GIMME DANGER

YEON Sang-Ho (South Korea) BU-SAN-HAENG
(TRAIN TO BUSAN)




SPECIAL SCREENINGS


Thanos ANASTOPOULOS (Greece)
Davide DEL DEGAN (Italy) L'ULTIMA SPIAGGIA
(THE LAST RESORT)

Mahamat-Saleh HAROUN (Chad) HISSEIN HABRÉ, UNE TRAGÉDIE TCHADIENNE
(HISSEIN HABRÉ, A CHADIAN TRAGEDY)

Rithy PANH (Cambodia) EXIL

Albert SERRA (Spain) LA MORT DE LOUIS XIV
(LAST DAYS OF LOUIS XIV)

Paul VECCHIALI (France) LE CANCRE

Bron: http://www.festival-cannes.com/en/article/62135.html